Sunku suvokti: suskaičiuota, kiek lietuviai išmeta plastiko atliekų

Aukščiausias statinys Lietuvoje – Vilniuje stūksantis televizijos bokštas sveria 25 tūkstančius tonų. Per metus lietuviai išmeta tiek plastiko atliekų, kiek sveria net keturi televizijos bokštai. Ir liūto dalis visų šiukšlių – įvairios maisto, gėrimų pakuotės. Trečdalis plastiko atliekų perdirbamos ir virsta kibirais, vamzdžiais, įvairiais indais. Trečdalis šiukšlių iškeliauja į perdirbimo gamyklas užsienyje. Dalį tautiečių neramina ar jos neatsiduria pasaulio vandenynuose ir jūrose, tad kaip yra iš tikrųjų?

<…>

Be piktybiškai miške numestų polietileninių maišelių, kurių kiekio apskaičiuoti neįmanoma – oficialiai vien 2018 metais Lietuvoje surinkta apie 100 tūkstančių tonų plastiko. Beveik trečdalis – 29 tūkstančiai tonų – perdirbtos Lietuvoje. 24 tūkstančiai tonų perdirbimui netinkamo plastiko – panaudota kurui ar šildymui.

„Pagrinde, aišku, eina plastikinės pakuotės. Jos sudaro apie 60 procentų visų atliekų. Tuomet yra gamybinės plastiko atliekos. Į šį srautą įeina ir gyventojų buityje susidariusios atliekos bei iš buitinės technikos, elektros įrangos atliekos“, – sako ministerijos atstovė Rita Šerniauskienė. Didelė dalis šalyje surenkamų plastiko atliekų – net 39 tūkstančiai tonų – eksportuojamos.

„Lietuva neturi pakankamai įrenginių plastiko atliekų perdirbimui, tai pagrindinės šalys į kurias yra eksportuojama – Lenkija, Rumunija ir Latvija, nes jos turi pakankamai gerus įrenginius ir gali patikinti, kad gaminiai nenusėda kažkur upėse, vandenyse, o yra perdirbama“, – pasakoja R. Šerniauskienė. Tos atliekos, kurios lieka Lietuvoje iš konteinerių ar įmonių patenka į atliekų tvarkymo bei perdirbimo bendroves.

<…>

„Plastiko rūšių yra daug, tad daug gaminių naudojami iš perdirbto plastiko. Tai visi mūsų buityje naudojami kibirai, plastikinės talpos, vamzdžiai. Taip pat ir automobilių detalės. Jei perkame automobilį – didelė dalis yra iš perdirbto plastiko“, – kalbėjo Aplinkos apsaugos instituto direktorius Alfredas Skinulis.

Nors aplinkosauginės organizacijos ragina atsisakyti plastiko gaminių, įvairiose šalyse, tuo pačiu ir Lietuvoje netrukus neliks vienkartinių indų, šiaudelių, per metus pasaulyje pagaminama per 350 milijonų tonų plastiko gaminių – o Europoje kasmet susidaro daugiau nei 25 milijonai tonų atliekų.

Visą straipsnį galite rasti https://www.tv3.lt/naujiena/video/1027287/sunku-suvokti-suskaiciuota-kiek-lietuviai-ismeta-plastiko-atlieku